سیستم پیجینگ اداری

با پیشرفت صنعت و مکانیزه شدن در قرن بیست و یکم، نیازهای گوناگونی برای بشر ایجاد گردید. یکی از این نیازها صدارسانی در فضاهای عمومی و بزرگ بود که با گسترش صنایع، مدیریت فضا و سیستم‌های ارتباطی امری ضروری و لازم به نظر می‌رسید.

 

سیستم پیجینگ اداری

سیستم پیجینگ اداری معمولا در ساختمان‌های اداری ، وزارتخانه ها، شرکت های خصوصی ، موسسات مالی و بانکی و بسیاری از این دست ، به منظور پخش موسیقی و خواندن اطلاعیه ها و پیج کردن افراد و کاربری های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه، تجهیز مکانی در هر محیط اداری و صنعتی به سیستم‌های صوت و پیجینگ اداری امری لازم است. سیستم پیجینگ اداری مجموعه‌ای از باند و بلندگوها هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی یا آمپلی فایر کنترل و مدیریت می‌شوند و معمولا در همه ی محیط های درونی و محوطه ساختمان های اداری را پوشش می دهد. 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.


نکات مهم در انتخاب سیستم پیجینگ اداری مناسب

در انتخاب و خرید سیستم پیجینگ اداری باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. نکات مهم خرید و انتخاب یک سیستم پیجینگ اداری مناسب، در ذیل آمده اند.
•  در خرید سیستم پیجینگ اداری، داشتن صدای یکنواخت است. در واقع سیستم پیجینگ اداری باید به گونه‌ای باشد که در همه‌ی قسمت‌ها، صدای یکسان شنیده شود. بخشی از این موضوع مربوط به سیستم صوت شما می‌شود و بخش مهم دیگر آن، به نرم افزارهای پیجینگ که استفاده خواهید کرد ارتباط پیدا می‌کند. البته هرچه سیستم پیجینگ شما بهتر باشد آن نرم‌افزارها بهتر می‌توانند کارایی خودشان را نشان دهند. 


•  در خرید و انتخاب سیستم پیجینگ اداری به این نکته دقت داشته باشید که بر اساس محیط و نحوه‌ی کاربری محیط، سیستم پیجینگ بخرید. شما باید ظرفیت و ابعاد محیط، همچنین انعکاس پیجینگ محیط را در نظر بگیرید که کدام سیستم می‌تواند بازدهی بهتری در محیط مورد نظر شما داشته باشد.

مشخصات سیستم پیجینگ اداری مناسب

•  در سیستم پیجینگ اداری، باید صدا شفاف اما با شدت پرتاب مناسب باشد. 
•  در این سیستم پیجینگ اداری، صدا باید به گونه ای باشد تا به کار روزمره کارمندان لطمه وارد نشود و در عین حال تمامی فرکانس ها شنیده شود .
• بخش مهمی از سیستم پیجینگ فضاهای اداری شامل فراخوانی از طریق بلندگو است که باید به گونه ای طراحی شود که اپراتور هر نقطه ای از فضای اداری را که اراده کند به آن متصل شود و کار پیج را انجام دهد .

نکاتی برای طراحی مناسب سیستم پیجینگ

1- برای هر یک از بخش ها باید بلندگوی متناسب با همان قسمت انتخاب شود حال این بلندگو می تواند سقفی، ستونی، شیپوری و یا مدل های دیگر باشد.


2- توان بلندگوی انتخاب شده بر اساس برخی از پارامترها تعین می گردد و در صدا رسانی بسیار مهم  است. عوامل مهمی که در توان بلندگو تاثیر گذار است، شامل ارتفاع، مصالح ساختمانی استفاده شده، تعداد بلندگوها، نوع بلندگو و محل نصب است.


3- کابل کشی بلندگو از عواملی است که در انتقال درست سیگنال تأثیر زیادی دارد، نوع کابل انتخاب شده و مسیر عبوری بسیار حائز اهمیت است، بطوریکه سیگنال در مسیر، دچار نویز و یا قطعی نشود. سطح مقطع کابل پیجینگ بر اساس طول مسیر و تعداد بلندگوها انتخاب می شود. البته درصورتی که از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده کنید می بایست از ساختاری متفاوتدر پیاده سازی آن استفاده کنید. 


 4- رک و آمپلی فایر یا سیستم مانیتورینگ ، قلب سیستم پیجینگ است. علاوه بر تفکیک و میکس وظیفه‌ی تقویت را برعهده دارد. در سیستم های پیجینگ تحت شبکه از بلندگو های تحت شبکه استفاده می شود که نیازی به آمپلی فایر مستقل ندارد و یا در صورت استفاده از آمپلی فایر تحت شبکه که بیشتر به منظور حفظ بلندگو های آنالوگ موجود می باشد بسته به نیاز می توان توان آمپلی فایر را انتخاب کرد. 


5- در پروژه های بزرگ سیستم پیجینگ اداری، از رک پیجینگ استفاده می‌شود. رک پیجینگ دارای قسمت های مختلف است و توان آن بر اساس سیستم صوت طراحی و انتخاب می‌شود. از تجهیزات رک پیجینگ می‌توان به میکسر و تقویت کننده‌ی اولیه، دستگاه انتخاب برنامه، پخش کننده‌های پیجینگ رادیو دی وی دی و فلش مموری، اعلام وضعیت اضطراری و اندازه گیری توان خروجی اشاره کرد. انتخاب هریک از دستگاه های ذکر شده در رک پیجینگ بر اساس نوع پروژه متغیر است. این درحالیست که درصورت استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه نیازی به چنین رک های بزرگ و سنگینی نیست و صرفا با یک سرور رکمونت می توان تمام نیاز ها را مرتفع کرد. 


6- میکروفن پیج، اولین قسمت سیستم‌های پیجینگ است که بیشترین کاربرد را دارد. میکروفن می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد . مثلا میکروفون تحت شبکه و یا میکروفون آنالوگ.


تجهیزات پیجینگ مراکز اداری

تجهیزات پیجینگ مراکز اداری شامل سه قسمت اصلی میکروفون، بلندگو و آمپلی فایر است. در ادامه به بررسی جزییات انواع میکروفون و بلندگو در یک سیستم اداری می‌پردازیم.


انواع میکروفون در یک سیستم پیجینگ اداری 

انواع میکروفون در یک سیستم پیجینگ اداری بصورت زیر هستند. 
•  میکروفن رو میزی (کله غازی) تحت شبکه 
•  میکروفن رو میزی (کله غازی) آنالوگ 
•  میکروفن بی سیم تحت شبکه 
•  میکروفون بی سیم آنالوگ
میکروفن رومیزی دارای یک دکمه جهت برقراری تماس و یک پد شماره گیر برای انتخاب زون ها می باشد.
میکروفن بیسم که به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می‌کند. با توجه به نوع میکروفن بیسیم که از نوع آنالوگ یا تحت شبکه می باشد، به ورودی میکروفن آمپلی فایر یا به سوئیچ شبکه وصل می شود و سپس می توانید از میکروفن استفاده کنید. 

 

انواع بلندگوها در یک سیستم پیجینگ اداری 

انتخاب بلندگو بسیار مهم است، بطوریکه اگر همه‌ی لوازم سیستم پیجینگ، از نوع مرغوب باشند ولی کیفیت بلندگو مناسب نباشد، صدای مطلوبی پخش نمی‌شود. انواع بلندگوها برای ساختمان‌ها و اتاق‌های متفاوت به صورت زیر هستند.  


• بلندگوی سقفی

همانطور که از اسم آن پیداست، این نوع بلندگوها در سقف نصب می شوند. اگر سقف کاذب یا کناف باشد، بلندگوهای سقفی تو کار بهترین گزینه هستند. زیرا فضای مناسبی برای سیم کشی آنها وجود دارد، این بلندگوها کاملا در سقف قرار می‌گیرند و نهایتا وسیله‌ای مانند پریز یا سرپوش دیده می‌شود. اما اگر جنس سقف از گچ بود، شما می‌توانید از بلندگوهای سقفی روکار قیمت مناسب استفاده کنید. آنها به وسیله ابزار و مهره‌ها روی سقف نصب می‌شوند، کیفیت خوبی هم برای پیام‌رسانی و پخش موسیقی ملایم دارند. این بلندگوها چه در اتاق کارکنان و چه در راهروی اداره، کاربردی هستند.

•  بلندگوی دکوراتیو

اگر زیبایی ساختمان برای شما اهمیت دارد، پس انتخاب بلندگوهای دکوراتیو در سیستم پیجینگ اداری بهترین گزینه است. همان‌طور که از اسم این بلندگوها پیداست، ظاهری زیبا دارند و اتفاقا صدا را با شدت بسیار خوبی پخش می‌کنند. از بلندگوهای دکوراتیو در سیستم پیجینگ کافی شاپ و رستوران هم استفاده می‌شود. این بلندگوها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و روی دیوار یا سقف قرار می‌گیرند. پایه بلندگوهای دکوراتیو انعطاف پذیر هستند و به راحتی در تمامی زوایا تغییر جهت می‌دهند. 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.


•  بلندگوهای ستونی و دیواری

از دیگر بلندگوهای پرکاربرد در سیستم پیجینگ ساختمان اداری می‌توان به مدل دیواری و ستونی اشاره کرد. بلندگوهای ستونی، صدای با کیفتی دارند. همچنین با توجه کارایی‌شان نسبت به انواع دیگر بلندگوهای اداری، قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند. این بلندگوها در دو مدل سالنی و فضای باز تولید می‌شوند. در اداره‌جات معمولا برای اتاق‌ها و راهرو از مدل سالنی استفاده می‌شود و اداره‌ها اکثرا فضای باز ندارند، اما اگر محیط اداره،  دارای فضای باز و حیاط است، بهتر است بلندگوی مناسب فضای باز را برای سیستم پیجینگ اداری خریداری کنید. این مدل بلندگو، یک بدنه‌ی محافظ دارد و در برابر شرایط آب و هوایی، رطوبت، گرد و خاک، زنگزدگی و حرارت خورشید مقاومت بالایی دارد. 


البته چون هر اداری دارای نمازخانه هست، شما می‌توانید هر کدام از انواع بلندگو را استفاده کنید. فقط هنگام نصب بلندگو در تمامی بخش‌ها، توجه کنید که با توجه به متراژ اتاق‌ها و سالن‌ها، بلندگوها فاصله مناسبی داشته باشند تا صدا به صورت یکنواخت در فضا پخش شود.


آمپلی فایر سیستم پیجینگ اداری

برای تقویت سیگنال‌های پیجینگ، باید از یک آمپلی فایر استفاده کنید. اگر سیگنال‌ها به کیفیت قابل قبول و استانداردی نرسند، صدا غیر واضح، با قطع و وصل و یا نویز به گوش کارمندان و ارباب رجوع‌ها می‌رسد. صدارسانی به بلندگوها از طریق آمپلی فایرهای پیجینگ رکمونت و یا تعبیه شده در بلندگو های تحت شبکه انجام می شود. نظر به اینکه در سیستم پیجینگ آنالوگ، فواصل بلندگوها از یکدیگر در سامانه های صدارسانی عمومی زیاد است و تعداد بلندگوها نیز زیاد است، از روش ولتاژ ثابت (سیستم ولتی) در صدارسانی استفاده می‌شود.

 

توان آمپلی فایر باید متناسب با تعداد و نوع بلندگو باشد. همچنین توجه به زون بندی و تعداد خطوط مستقل مورد نیاز از مواردی است که در انتخاب آمپلی فایر باید در نظر گرفته شود. آمپلی فایرها در مدل‌ها و توان‌های مختلفی عرضه می‌شوند و با توجه به تعداد بلندگوها، باید توان‌های مختلفی را تهیه کنید تا سیگنال‌ها تقویت شوند. در سیستم پیجینگ اداری تحت شبکه ، نیازی به آمپلی فایر نیست. کافیست از سرور مانیتورینگ سیستم پیجینگ استفاده کنید تا به صورت خودکار پیش از اذان، قرآن تلاوت کند و در ساعت دقیق، اذان پخش شود و یا هر مطلب دیگری که مدنظرتان است با برنامه ریزی نرم افزاری روی سرور می توانید به گوش کارکنان برسانید.

 

پس از انتخاب سیستم پیجینگ اداری مناسب، برای وصل سیستم، باید کابل کشی شبکه انجام شود یعنی آمپلی فایر، میکروفون و بلندگوها برای پخش صدای پیجینگ به کابل شبکه و برق نیاز دارند. همه ی ادوات در صورت شبکه بودن به کابل شبکه نیاز دارند. 

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

دیگر نوشته‌ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید